דק אורן

דק אורן

דק אורן הוא הנפוץ ביותר שכן העבודה עם עץ זה היא קלה יחסית, מחירו זול, מראהו מוכר וחביב ותכונותיו, מבחינת עמידות, טובות למדי (ובלבד שדואגים להגן עליו באמצעות גימור מתאים).

דק אורן

דק עץ אורן

דק עץ אורן

עד לפני כמה שנים דקים מעץ היו שמורים לגני אירועים, משרדים בתי יוקרה ולשטחים ציבוריים נרחבים. משנה לשנה הם הופכים ונראים נפוצים יותר גם בסביבה היומיומית המקיפה אותנו ואפילו בבתים פרטיים סטנדרטיים ומרפסות בבנייני דירות. אך ההתיידדות החדשה של הצרכן הישראלי עם עולם העץ מצריכה עוד קצת היכרות בשטח, עוד למידה וחשיפה לאפשרויות המגוונות על מנת שנוכל ליהנות באמת מהטוב ביותר שיש לתחום הזה להציע.

כדוגמא למשל, הבקשה הנפוצה והזמינה ביותר היא לדקים מעץ אורן. יש לנו נטייה לסמוך על המוכר והידוע. אנו מאמינים שמה שאנו מכירים ונחשפנו אליו הוא כנראה גם הטוב ביותר, וכך לפעמים מתבססות תפיסות לא מדויקות באשר לתחומים מקצועיים כאלו ואחרים.

חשוב לומר כי אין כל פסול בדקים מעץ אורן. אכן מדובר בעץ נפוץ, זמין, לא יקר ובסך הכל שימושי ואמין. אך לכל עץ ישנם שימושים ייעודיים מועדפים, וכך גם לכל מוצר יש סוגי עצים שמתאימים לו יותר וכאלו שמתאימים פחות. בהמשך לבקשת לקוחות רבים, חשוב לנו לעזור לכם להכיר וללמוד את תכונותיו העיקריות והחלופות הקיימות.

דק_אורן_מחירדק עץ אורן

 

עץ האורן נמנה על משפחת העצים הרכים. עצים אלו נחשבים טובים ושימושיים למשל לייצור רהיטים, פעמים רבות נמצא רהיטי ילדים מעוצבים בהם ואפילו ריהוט משרדי ואחרים, אך הם פחות עמידים בפני שינויי ופגעי מזג האוויר, פחות מתאימים לשאת משקלים כבדים ויותר מגיבים ומתפתחים בעקבות המפגש עם אלו.

נכון הוא שבארצות רבות נמצא האורן בשימוש רב, אפילו בייצור דקים מעץ אורן, אך אצלנו משופעת הארץ בשינויים קיצוניים במזג האוויר, שלא פעם מתאפיין בלחות גבוהה או בשמש קופחת ואלו עלולים לגרום לשינויים ועיוותים בקורות העץ המרכיבות את הדק, ועל כן דווקא כאן הוא פחות מומלץ.

דק_אורן_מבצעהפופולאריות של דקים בישראל גוברת והולכת. דקים משמשים כמשטחים נעימים ונוחים במגוון מיקומים, מרפסות, חצרות, בתי קפה, לצד בריכות, תחת פרגולות ועוד.
דק הוא לא רק פונקציונאלי, הוא אלמנט עיצוב בעל נוכחות, משטח עץ גדול ונאה התורם לאווירה ולמראה המרחב בו הוקם.

ישנם מספר סוגי עץ מהם נבנים דקים בארץ, לכל סוג יתרונות וחסרונות.
דקים נבנים לא רק מעץ טבעי. בשנים האחרונות החלו יבוא של לוחות לבניית דקים מחומרים סינטטיים.
בדרך כלל נשלם עבור דק סינטטי מחיר נמוך יחסית, כמו כן הוא בעל עמידות גבוהה בפני שחיקה, פגעי מזג אוויר ושחיקה. אולם רבים מעדיפים את המראה והמגע שרק דק מעץ טבעי יכול להעניק וכך הביקוש לדק אורן לא נפגע באופן משמעותי.

דק_מעץ_אורן

דק_מעץ_אורן

דק אורן בהשוואה לדק מסוגי עץ אחרים

כדי לדעת אם בחירה בדק אורן היא הבחירה הנכונה ביותר עבורנו כדאי להכיר את האופציות האחרות.
בארץ משמשים, מלבד אורן ודק סינטטי, עוד מספר סוגי עץ לבניית דק. העיקריים מבין אלו הם האיפאה, קומרו, טיק ואירוקו. לאחרונה הופיעו גם דקים העשויים לוחות שיוצרו מגבעולי במבוק אשר נדחסו יחד והוצמדו בהדבקה.

דקים רבים נחשבים יוקרתיים יותר מדק אורן, כך למשל דק האיפאה שהוא גם עמיד מאוד אם כי צבעו עלול להפוך בהיר יותר בחשיפה ארוכה לשמש. החיסרון העיקרי בבניית דק מעץ איפאה היא מחירו הגבוה שנובע מעלות חומר הגלם עצמו והעובדה (קשיותו של העץ הופכת את העבודה עימו למאתגרת יותר).

דקים נוספים הנחשבים מיוחדים ואולי מרשימים יותר מדק אורן הם דק מעץ אירוקו בעל הגוונים המשתנים, דק הטיק שהינו עץ עמיד, איכותי ונאה מאוד אשר מחירו גבוה והולך ומאמיר בגלל ההיצע המתדלדל ולהולך.
לדק סינטטי יש יתרונות מסוימים על פני דק עץ בכלל וביניהם דק אורן. החומר הסינטטי מתוכנן כך שתכונותיו יתאימו לשימוש בדק, הוא עמיד, קשיותו גבוהה, הוא אינו דורש תחזוקה כמעט בכלל (למעט ניקיון) וכן נידרש לשלם עבור דק סינטטי מחיר נוח יחסית.
חסרונותיו העיקריים של דק סינטטי הם שחידוש מראהו מוגבל ולמרות דוגמת העץ המודפסת עליו אין לו את המראה הטבעי, החמים של העץ. חסרה גם התחושה הנעימה והמיוחדת שמעניק מגע עם עץ, במיוחד ברגליים יחפות.

אולי יעניין אותך גם >>דק פולמירי

 

דק אורן והעדפותיהם של בעלי המקצוע

לא תמיד העדפותיהם של בעלי המקצוע, וההמלצות שתקבלו מהם, עולות בקנה אחד עם האופציה הטובה ביותר עבורכם.
לאור השימוש הנפוץ בעץ אורן בישראל לבעלי מקצוע רבים ניסיון רב בשימוש בו. הכירות "אינטימית" זו עשויה להוביל להעדפת עץ אורן גם אם עץ אחר עשוי להיות מתאים יותר ללקוח מסוים.
עץ אורן הוא עץ רך ולפיכך נוח מאוד לעבוד עימו אולם מטבע הדברים שהיא אינה תורמת לעמידותו בפני שחיקה (כתוצאה מההליכה עליו, הנחה והזזה של רהיטים וכו').

לדק אורן יתרונות רבים, לא לחינם הוא הפופולארי ביותר בארץ, אחד מהם הוא מחיר נמוך יחסית של חומר הגלם. עובדה זו עשויה להקל על מתקיני הדק להפיק רווח גבוה יותר.

 

לאור שפורט לעיל ברור שחשוב לא לקבל כמובן מאליו המלצה של בעל מקצוע על דק אורן וכדאי לחקור ולבדוק אופציות אחרות. ייתכן מאוד שלבסוף תגיעו למסקנה שההמלצה כנה ודק אורן הוא אכן הבחירה הנכונה עבורכם אולם יכול להיות גם שתגלו שדק מעץ אחר ישרת אתכם טוב יותר, במיוחד אם אתם מוכנים לשלם מחיר גבוה יותר עבורו.

דק סינטטי גם הוא אופציה שיש לקחת בחשבון. כאמור נשלם עבור דק סינטטי מחיר נוח, הוא עמיד וטוב אולם מראהו שונה משל דק עץ ויש לקחת זאת בחשבון, במיוחד למי שמיחס משקל גבוה להשפעת הדק על העיצוב הכללי של המרחב בו הוא מוקם.

 

איכות ותחזוקה של דק אורן

עץ אורן מגיע באיכויות שונות המיוצגות במספר. המספר מראה כמה עיניים יש לעץ לכל 100 סמ' מרובע (קורה באורך אורך מטר וברוחב 10סמ' רוחב). עץ האורן האיכותי ביותר הוא אורן פיני רמה 5.

יש לצבוע דק אורן בצבע שמן דק המיועד לשימוש על עצים רכים. יש להשתמש בעץ שעבר תהליך חיטוי והגנה ממזיקים (העץ מקבל גוון ירקרק כתוצאה מתהליך זה). יש לבצע שימון בשמן דקים כל חצי שנה – שנה. כאשר רוצים לחדש מראהו של דק אורן ניתן ללטש את השכבה העליונה ולצבוע מחדש.

כאשר אתם ניגשים לספק עצים – מחסן, יבואן או כל אחד אחר, כדאי להתייעץ לגבי סוגי עצים אחרים הבאים בחשבון במסגרת המלאי הקיים והתקציב העומד לרשותכם להקמת דק. בין העצים הנפוצים המשמשים לבניית דקים, ממשפחת העצים הקשים, ניתן למצוא איפאה, אירוקו, טיק ואחרים, אלו כמובן יקרים יותר אך הפער בהחלט משתלם. אם אתם מתעקשים על קבוצת המחיר עליהם נמנים דקים מעץ אורן אנו ממליצים להתעניין בדק סידר, שנמנה אמנם על משפחת העצים הרכים, אך תכונותיו קרובות ודומות יותר לאלו של העצים הקשים.

דק אורן

 

תוצרת ארה״ב

הדק הסינטטי
!הטוב בעולם

:לפרטים ולהזמנות

03-538-6205

ריהוט עץ מלא ייחודי במבצע חיסול