דק איפאה

דק איפאה

המדריך המלא לדק איפאה

דק איפאה נחשב לאחד הדקים האיכותיים ביותר שיש. מראהו היוקרתי הפך אותו אפילו לסמל סטטוס של ממש, והוא מצביע על הבנה בעיצוב ובבחירת איכות.
צבעו הטבעי של עץ האיפאה (המכונה גם "אגוז ברזילאי") הוא חום כהה. קורות איפאה הן בעלות גוונים שונים לפי האזור בגזע העץ ממנו נלקחו. הבדלי גוונים אלה מקנים לדק איפאה אופי ייחודי והופכים אותו לבול במיוחד בתחום של דקים ופרגולות.

 

דק איפאה

דק איפאה

 

בהשוואה למשל לדק מעץ אורן, דק איפאה יהיה בעל מראה חלק יותר, זאת מכיוון שפחות ניתן יהיה להבחין בטקסטורות בעץ (למשל "עיניים"). התוצאה הסופית היא משטח חלק המורכב לוחות מעץ יפיפייה כשהם בעלי גוונים משתנים.

דק_עץ_איפאה
התקנת דקים בגינה, ביציאה מהבית, בחצר האחורית ובמרחבים המחברים ביניהם היא פיתרון איכותי ואלגנטי המוסיף אוירה מיוחדת למרחב הפרטי והביתי שלנו. דק הוא לא רק יופי, עיצוב ואסתטיקה אלא גם נוחות, משטח בטוח לשחק עליו, ללכת עליו יחפים, לשבת מתחת לפרגולה בלי לחשוש משריטות הרהיטים, להניח עליו עציצים בלי לחשוש מרטיבות, וליהנות מהילדים המשחקים עליו, נוסעים עליו בתלת אופן ולחוש רגועים ובטוחים.

התקנת_דק_איפאהכאשר אתם מחליטים להתקין דק בחצר ביתכם עומדות לפניכם מספר אופציות. אתם יכולים לבחור בין דק סינטטי לבין דק העשוי מעץ טבעי כאשר ברור שלכל אחד יש יתרונות וחסרונות שהמחיר הוא אחד החשובים בהם. בין הדקים מעץ טבעי אנו רואים 2 כיוונים עיקריים. האחד הוא התקנת דק עץ אורן והשנייה התקנת דק איפאה.

טיפול_בדק_איפאהאין ספק כי דק איפאה הוא מרשים יותר מרוב האפשרויות העומדות לפניכם אך יחד עם זאת יש לזכור כי כאשר מחליטים על קניית דק איפאה מחיר הוא חלק בלתי נפרד מן השיקולים שלנו, שכן זהו בדרך כלל הדק היקר ביותר. ולמה בכל זאת כה רבים האנשים שבוחרים בו? כי הטקסטורה שלו חלקה יותר מהאחרים, כי העיניים שבלחות העץ אינן נראות כמו בדקים אחרים, כי המשטח המתקבל הוא בעל מראה יוקרתי ואלגנטי, וכי הוא עמיד בפני השריטות של רהיטים, צעצועים וכן בפני רטיבות.

כיצד להיות בטוחים שקניתם את הדבר האמיתי

כדי להיות בטוחים שאתם אכן קונים דק איפאה אמיתי ולא חיקוי, חשוב מאוד לקנות ממחסן עצים בעל ניסיון ומוניטין שימכור לכם את הדבר האמיתי ובאחריות. חברה גדולה ואמינה כמו מי השרון מייבאת עצים מסוגים שונים, כולל עצים קשים כמו עץ איפאה וזה יתרון גדול על פני חברה קטנה. הם גם יכולים לספק לכם את כל המידע הדרוש לגבי תכונות העץ, אופן הההתקנה, צורת התחזוקה השוטפת ואף עצה לגבי הפתרון המתאים לכם באופן ספציפי. כך למשל תלמדו כי יש לבחירה בעץ איפאה עבור דק הביתי סיבות רבות הקשורות לאיכות העץ.

מחיר_דק_איפאהדק מעץ איפאה יהיה בעל תכונות המייחדות אותו מעצים אחרים כמו החוזק והעמידות שלו הנובעים מהתכונות הטבעיות של העץ עצמו, שכן הוא נחשב לאחד העצים הקשים ביותר. מסיבה זו הוא למעשה משתלם לאורך זמן כי הוא יהיה פחות פגיע לנזקי מזק אויר, לשריטות ופגיעות עקב גרירה של חפצים, הוא עמיד בפני מזיקים ובפני רטיבות ולחות וזהו אלמנט חשוב מאוד כאשר מדובר בהתקנת דק בתנאי חוץ. כך שכאשר בוחנים את כל האלמנטים של מחיר של דק איפאה העמידות היא חלק חשוב שיש לקחת בחשבון.

עמידותו של דק איפאה

 

עץ האיפאה נחשב ברחבי העולם לאחד העצים המתאימים ביותר לבניית דק. הסיבות לכך הן היותו עץ חזק, עמיד ובעל מראה יוקרתי. דקים ופרגולות הנבנים מעץ איפאה הם בעלי פוטנציאל גבוה להיראות מרשימים ולבטח יאריכו ימים. מקובל להניח שאורך החיים של דק איפאה, אפילו כזה החשוף כליל לפגעי מזג האוויר, הוא ארוך ממשך חיים ממוצע של אדם.
מבחינת תחזוקה, שלא כמו דקים ופרגולות אחרות, דק איפאה יחזיק מעמד היטב גם ללא שום טיפול, אולם כדי לשמור על מראהו יהיה צורך בטיפולים תקופתיים של ליטוש וצביעה מחדש.

עמידותו של דק איפאה

עמידותו של דק איפאה

 

עץ איפאה הוא אחד העצים הקשים ביותר, עובדה זו הופכת אותו לפגיע פחות מאירועים כגון חפצים כבדים שנופלים עליו, רהיטים שנגררים עליו וכו'.
הודות לעובדה שעץ האיפאה מקורו ביערות הגשם של ברזיל הוא ניחן בתכונות טבעיות של דחיית מזיקים (מני חרקים הפוגעים בעץ) וכן בעמידות יתרה בפני פגעי מזג אוויר ובעיקר ככל שמדובר במים ולחות.

חשיפה ממושכת לשמש תשפיע אך ורק על צבעו של דק איפאה. צבעו יהפוך אפרורי יותר אך העץ עצמו נותר חזק, הוא כמעט אינו מתעכל, מתפורר, נרקב או נהרס בכל אופן אחר.

 

יתרונותיו וחסרונותיו של דק איפאה

 

חברה בסדר גודל של מי השרון המחזיקה מגוון רחב של עצים, נגריה ומומחי התקנה תוכל לתת לכם את כל המידע ואת כל שירותי המעטפת הקשורים לתחזוקה של העץ, וכן תסביר לכם את החסרונות שלו. כך תלמדו כי החיסרון העיקרים של דק איפאה הוא שהצבע שלו יכול להשתנות בהשפעת השמש הישראלית אך אין הדבר פוגע בעץ עצמו. למעשה, התחזוקה השוטפת של דק מעץ איפאה היא מינימלית חידוש המראה הזוהר על ידי מריחה של שמן דק מתאים לא יותר מפעם בשנה. כך שכאשר עושים חישוב של כל האלמנטים המשפיעים על עלות ההתקנה של דק איפאה, מחיר התחזוקה השוטפת הוא נמוך מאוד במקרה זה ובחישוב לאורך זמן הוא משמעותי. טיפ חשוב – יש להשתמש בשמן דק המתאים לעץ קשה ולא לעץ רך.

התקנה של דק איפאה דומה מאוד להתקנה של דק מעץ סטנדרטי אך חשוב מאוד לעבוד עם מתקין מקצועי שכן עליו לדעת להתקינו עם המרווחים המתאימים לאחוזי ההתכוונות וההתרחבות שלו.

כאמור לדק איפאה יתרונות רבים. הוא ידוע בקרב מקימי דקים ופרגולות כעץ עמיד מאוד בעל מראה מרשים. דק איפאה הוא תוספת נאה לחצר או למרפסת, הוא יאריך ימים וישמור על חוסנו גם אם לא יזכה לטיפולים תקופתיים כלל.

 

באמצעות תחזוקה פשוטה של ליטוש וצביעה מחדש ניתן תמיד לחדש את מראהו. ניתן להקים דק איפאה גם באזור שהוא חשוף לחלוטין לפגעי מזג האוויר, עמידותו הגבוהה מבטיחה בלאי איטי בהרבה משל דקים מסוגי עץ אחרים.

למעשה החסרונות היחידים של דק איפאה הם מחירו היקר יחסית וכן שהעבודה עם עץ איפאה היא מעט מאתגרת (בגלל שמדובר בעץ דחוס ובעל רמת קושיות גבוהה).

הסיבות למחירו הגבוה יחסית של דק איפאה

 

כאמור בתחום דקים ופרגולות עץ איפאה נחשב לאיכותי ונאה. רבים בוחרים בדק איפאה הודות ליתרונותיו הרבים (שתוארו לעיל) אחת הסיבות שלא נעשה בו שימוש נרחב עוד יותר היא מחירו הגבוה.

כבכול דבר מחירו של עץ איפאה נקבע לפי היצע וביקוש.
מכיוון שישנה הגבלה על כמות עצי האיפאה שמותר לכרות בשנה ההיצע של עץ זה אינו גדול.
מנגד קיים ביקוש רב לעץ האיפאה בכל רחבי העולם. בזכות עמידותו ומראהו הייחודי, הנאה והיוקרתי עץ האיפאה נחשב בחירה טובה לבניית לא רק דקים ופרגולות אלא גם רהיטים, משטחי עבודה (הדורשים עמידות גבוהה), ידיות אחיזה לכלי עבודה, חפצי אומנות ועוד. בישראל עיקר השימוש בו הוא לבניית דקים.

גורם נוסף התורם למחיר הגבוה יחסית של דק איפאה הוא עלות ההובלה של עץ האיפאה לארץ.

אולי יעניין אותך >>מחיר דק

 

בניית דק איפאה

 

דק איפאה מוקם על תשתית סטנדרטית, דהיינו על קורות של עץ לבן בחתך 10 X 5 סמ'. אולם המרווחים שבין קורות התשתית צריכים להיות לא גדולים מ50 סמ' (ז"א מרווחים קטנים מאשר בתשתיות לדקים מעץ אחר). הצורך בהקמת תשתית צפופה יותר פירושו עבודה רבה יותר וזו סיבה נוספת התורמת למחירו הגבוה של דק איפאה.

אחד היתרונות של עץ האיפאה הוא קשיותו, עץ האיפאה הוא דחוס ובעל משקל סגולי גבוה (הוא אחד העצים הבודדים אשר שוקעים במים). עובדה זו גם הופכת את העבודה איתו למאתגרת יותר. כל חיתוך וקידוח הם קשים יותר ומחייבים שימוש בכלי עבודה איכותיים בידיים מנוסות.

בניית דק איפאה

בניית דק איפאה

 

דק איפאה – לסיכום:

כך שלסיכומו של דבר אם אתם בוחרים להתקין דק מעץ איפאה תזכו בדק בעל מראה אלגנטי ויוקרתי עם צורך מינימלי בתחזוקה ועמידות לאורך זמן בפני פגעי מזג האויר, פגיעות מכניות ומזיקים. החסרונות העיקריים שלו הם מחירו, שלמעשה משתלם לרוב לאורך זמן בשל כל האלמנטים הנוספים שציינו כאן. הצורך לחדש את הצבע שלו פעם בשנה, הוא הליך פשוט יחסית ולא הכרחי. אם אתם עדיין מתלבטים, אין כמו מגע ידיים ומראה עיניים, וההמלצה היא לבקר באולם התצוגה הענק של מי השרון כדי להבין למעשה מה ההבדלים בין הדקים השונים. כאן תגלו מה האופציות השונות של התקנת דק, תלמדו על דרכי השילוב בין הלוחות כדי להשיג עיצוב מיוחד, וכאן תמצאו פתרונות שונים לחצר שלכם, כולל שירות מקצועי מכל הבחינות.

דק איפאה הוא ללא ספק אחד הדקים האיכותיים והנאים ביותר. זוהי בחירה טובה למי שחשובים להם מראה יוקרתי ועמידות גבוהה ומוכנים לשלם את מחירו הגבוה יחסית.

 

תוצרת ארה״ב

הדק הסינטטי
!הטוב בעולם

:לפרטים ולהזמנות

03-538-6205

ריהוט עץ מלא ייחודי במבצע חיסול