פרקט גושני

פרקט גושני

מידע כללי

פרקט גושני הינו למעשה הפרקט המקורי. בביטוי זה הכוונה לרצפת פרקט העשויה מלוחות של עץ מלא.

כל רצפת פרקט במבנים בני למעלה ממאה וחמישים שנים הן רצפות פרקט גושני. רצפות כאלה היו נפוצות מאוד באזורים בהם היה העץ חומר גלם זמין לבניה בעבר. באזור האגן המזרחי של הים התיכון, מכיוון שמדובר באזור דל יחסית בעץ, רוב הרצפות היו עשויות אבן ורצפות פרקט נחשבו מאז ומתמיד למיוחדות ויוקרתיות יותר.

במאמר זה נתאר את תכונותיו של הפרקט הגושני, וננסה להשוות בין סוגי פרקטים מחירים ואספקטים שונים כהתקנה ותחזוקה בהתאמה לסוג הפרקט.

פרקט גושני

פרקט גושני

סוגי פרקטים

כדי להבין מהו פרקט גושני ומה ייחודו כדאי להכיר את כלל סוגי הפרקט המצויים בשוק :

  • פרקט למינציה
  • פרקט עץ שכבות
  • פרקט עץ גושני

 

פרקט למינציה – רבים מן הפרקטים המותקנים בארץ הם מסוג פרקט למינציה. מדובר בפרקט מחומר סינטטי, שהוא למעשה לוחות עשויים עץ גרוס ודחוס המודבק בחומרים דמויי אפוקסי. פרקט כזה מגיע במספר דרגות קושי המצביעות על עמידותו לשחיקה. על טיב פרקט הלמינציה מעיד גם עוביו, על פי רוב מדובר בעובי של בין 6 – 8 מ"מ למוצר הסטנדרטי. התקנתו קלה יחסית וכך גם תחזוקתו אך לא ניתן לחדשו כאשר נשחק.

פרקט עץ רב שכבתי – פרקט עשוי מספר שכבות עץ כאשר העליונה מעץ "אציל", עץ יקר, נאה, עמיד ונעים למגע. השכבות התחתונות עשויות עץ לבן פשוט. פרקט כזה דורש חידוש מדי כמה שנים הנעשה באמצעות ליטוש השכבה העליונה וצביעתה מחדש.

פרקט גושניפרקט עשוי עץ מלא (כל לוח נחתך בשלמותו מתוך גזע עץ). העץ מעובד ללוחות ברוחב אחיד המתחברים זה לזה במחברי זכר / נקבה. רוחב לוחות פרקט גושני נע בין 7 ס"מ – 18 ס"מ (קיימים חריגים המגיעים אפילו עד 30 ס"מ). פרקט גושני חייב להיות עשוי עץ קשה כגון אלון, מהגוני, טייגר-ווד, איפאה, מייפל קשה ועוד (בארץ נפוצים בעיקר פרקט אלון, אירוקו, מייפל, מהגוני וקומרו).

 

יתרונות וחסרונות של פרקט עץ גושני

אין ספק כי פרקט עץ גושני נחשב מיוחד, מפואר ויוקרתי יותר מפרקט למינציה וגם מרוב סוגי פרקט עץ השכבות. עם זאת, מטבע הדברים, כאשר עורכים השוואה בין שלושת סוגי הפרקטים מתגלים כל יתרונותיהם וחסרונותיהם היחסיים.

יתרונותיו העיקריים של פרקט עץ גושני הם מראהו האוטנטי, תחושת המגע, השפעתו על האווירה בחדר והאפשרות לטפל בו מדי פעם ולהקנות לו שוב מראה חדש לגמרי. עבור אוהבי העץ אין לו תחרות וכן בעמידותו, שכן הוא ניתן לחידוש ע"י ליטוש וצביעה למעשה באופן בלתי מוגבל כמעט.

חיסרון אפשרי הוא במחירו הגבוה יותר בעת הרכישה (שמתאזנת למעשה כשחושבים עליו כעל מוצר לטווח ארוך) והתקנתו הדורשת מיומנות גבוהה ועבודה סבלנית. על פי רוב דורשת התקנת פרקט גושני הכנת תשתית מלוחות OSB בעובי 15 מ"מ כשמשטחה העליון של תשתית זו מפולס היטב. ניתן להתקין את הפרקט על התשתית באמצעות הדבקה או באמצעות מסמור נסתר.

פרקט עץ גושני

פרקט עץ גושני

 

סוגי פרקט עץ גושני

הלוחות של פרקט עץ גושני עשויים מעצים הנחשבים "אצילים", דהינו עצים נאים למראה ובעלי תכונות רצויות כגון קושי ועמידות גבוה. מבין סוגי עץ אלה הנפוצים בארץ הם : מייפל, איפאה, פרקט אלון, מהגוני, טייגר-ווד, ועוד.

לוחות העץ עשויות להגיע במידות רוחב של 7 עד 18 סמ' (ישנם לוחות פרקט עץ גושני ברוחב חריג של עד אפילו 30ממ'). ה לוחות מתחברים זה אל זה באמצעות מחברים מסוג זכר / נקבה

מראהו הסופי של פרקט עץ גושני יקבע על ידי הגימור המיושם עלפני העץ, דרגת הליטוש, סוג וגוון הלכה (או כל חומר אחר שנבחר כדי לשפר את עמידות העץ, שמן פשתן למשל).

פרקט מעץ גושני

פרקט מעץ גושני

 

מחירי פרקט גושני

מספר משתנים משפיעים על מחירי פרקטים. במקרה של פרקט גושני משפיע סוג העץ, איכות ושיטת עיבוד הלוחות ותהליכי הגימור שעברו וכן האם מדובר בלוחות בגודל סטנדרטי או בייצור מיוחד. באשר להתקנתו, זו עשויה להתייקר אם הכנת התשתית מסובכת במיוחד, דבר העלול לקרות כאשר המשטח עליו מותקן הפרקט הוא בעייתי, אך למעשה במקרים כאלו אין אלטרנטיבה טובה יותר משום שפרקט סינטטי כלל לא יכול להתאים בהם.

היבטים טכניים של פרקט גושני

הפרקט  הגושני עשוי ממקשה אחת של לוחות עץ טבעי ומלא שלא עברו עיבוד, אלא רק תהליכי שימור כגון ייבוש העץ המוריד את כמות הלחות שבו, ועבודות גימור עם לכה או שמן. פרקטים אלו עשויים מעצים קשים וביניהם אלון, מהגוני, קומרו, טייגר ווד, ג'טובה ואירוקו. העצים מיובאים ברובם מכול קצות תבל וניתן למוצאם במחסני עצים גדולים ומקצועיים. יש לציין כי כיום פועלים מספר מחסני עצים טובים עבור פרקטים במרכז הארץ. עוד חשוב לדעת כי בכול פרקט ניתן ליישם סוג שונה של גימור בהתאם להעדפות הלקוח, כמו פרקט חלק או בעל מראה מיושן.

פרקט גושני הינו עמיד מאוד ומאסיבי, וכמו יין או שטיח פרסי הולך ומשתבח עם השנים.

 

תהליך התקנתו של פרקט גושני

הרכבת פרקט גושני מצריכה מיומנויות גבוהות על מנת ליצור עבודה מדויקת, חלקה וישרה ברמת גימור גבוה, המעניקה לפרקט מראה קלאסי ואחיד. עבור התקנת פרקטים במרכז ניתן לאתר אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים דרך מחסן העצים בו קניתם את המוצר. תהליך התקנת פרקט גושני מורכב ממספר שלבים:

תשתית הכנה המורכבת מפלטות או.סי.בי. בעובי של כחמישה עשרה מילימטרים, המונחות באופן יציב ומיושר לחלוטין ומוברגות או מודבקות לרצפה.
הפרקט מורכב על התשתית בהברגה או הדבקה מוסתרת.
לאחר התקנת הפרקט הגושני יש ללטשו בעזרת מכונת ליטוש מיוחדת המכונה באפר.
לאחר ליטוש הפרקט ניתן לצבוע אותו בצבעי שמן או לכה, ובמרבית סוגי העצים עדיף להשאיר את הגוון הטבעי. יש לציין כי המהדרין בתחום יצבעו כול לוח עץ בנפרד בטרם ההתקנה.

אולי יעניין אותך גם >> מחיר התקנת פרקט 

 

תחזוקת פרקט גושני

כאמור, פרקט גושני הינו ריצוף בעל אורך חיים ניכר כול עוד דואגים לשמרו ולתחזקו כראוי.

תחזוקה זו כוללת:

  1. חידוש הפרקט באמצעות ליטושו לשם הענקת מראה רענן לשכבה העליונה.
  2. ניקיון הפרקט – חשוב לדעת שאסור לנקות את הפרקט עם המים, אשר עלולים לגרום לעיוותו של הריצוף.
  3. לכן, יש לנקותו באמצעות טאטוא, ניגוב עם מגב בעל ראש כותנה או עם שואב אבק המצויד במברשת רכה.
  4. חשוב לא לחשוף את הפרקט לאור שמש ישיר העלול לשנות את גווני העץ.
  5. אסור לגרור ריהוט וציוד כבד על הפרקט.
  6. עדיף להימנע מהליכה עם נעלי עקב על הפרקט.
  7. יש לשים לב כי חיות הבית לא ישרטו את הפרקט בציפורניהן.

 

פרקט גושני עם גימור שמן או לכה

עם סיום התקנתו של פרקט גושני יש למרוח עליו שכבת גימור מלכה או שמן למען שימורו והגנתו. יש לציין כי כול שיטת גימור ניחנת ביתרונות וחסרונות משלה, וכי על מנת להכיר את תכונותיו של כול סוג גימור מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע עוד לפני הבחירה באחת מהשיטות.

גימור שמן – גימור שמן על פרקט גושני נספג בתוך העץ ומעניק לו מראה אוטנטי וטבעי. שכבת השמן מונעת מנוזלים להיספג בתוך הפרקט אך היא אינה מונעת ספיגת לכלוך, ועם הזמן גווני עץ בהירים בעלי גימור שמן נוטים להתכהות. זוהי שיטה קלה מאוד ליישום אך דורשת טיפול תקופתי.
גימור לכה – גימור לכה על פרקט גושני דורש יישום של איש מקצוע מיומן, אך מאידך לא נדרש עבורו טיפול תקופתי. שכבת הלכה יוצרת מעטפת חיצונית על העץ ומונעת חדירת רטיבות לתוכו, אך לא לכלוך, ובנוסף שומרת על המראה המקורי של גוונים בהירים.

 

פרקט אלון

40% off

sale

תלת שכבתי – מראה כפרי

199₪

למ"ר כולל התקנה

התקנה צפה, עובי פרקט 10מ"מ. לא כולל מעמ, לא כולל פנלים. *

תוצרת ארה״ב

הדק הסינטטי
!הטוב בעולם

:לפרטים ולהזמנות

03-538-6205

ריהוט עץ מלא ייחודי במבצע חיסול